فواید درخت خرما | شرکت پویش صنعت
75735
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-75735,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

فواید درخت خرما

درخت خرما

فواید درخت خرما

فواید درختان خرما

کناره خلیج فارس و دریاى عمان گذشته از بنادر سرشار طبیعى و معدنى موجود در آن، از برکت و موهبت دیگرى برخوردار است که می‏توان نخلستان هاى انبوه و سرسبز آن را نام برد.

به علاوه حدود مرزى ایران با کشورهای عراق، پاکستان،افغانستان و همچنین استان‌هاى کرمان، فارس، خوزستان نیز از مراکز مهم پرورش درخت خرما به شمار می‌آیند.

قمستى از استانهاى کرمانشاه و سیستان و بلوچستان و خراسان نیز خرما خیز هستند.

با توجه به آب و هوای خاص جزیره کیش که بستری مناسب برای رشد و پرورش درخت خرما است، مردمان این جزیره همواره از این درخت مقدس استفاده‌های گوناگونی داشته‌اند و نیز دارند.

همین حالا ماشین آلات صنعتی خوارکی از ما سفارش دهید

بنابر ضرب المثل کهن عربی فواید درخت خرما به اندازه تعداد روزهای سال است. و ظاهراً نیز چنین است، زیرا خرما واقعاً فواید گوناگونی دارد.

از چوب آن در بنّایی استفاده می شود و برگ های بزرگ آن( که گاهی شاخه نامیده می شود) برای ساختن چندین کاردستی مانند بادبزن، طناب، چوبدستی، حصیر و غیره به کار می رود.

بنابر سنتی قدیمی، عادت اعراب بر این بود که در مراسم شادمانی همگانی برگ های درخت خرما را در دست می گرفتند و به صورت دسته هایی از معابر می گذشتند.

هسته خرما اگر خیسانده و آرد شود غذای مناسبی برای دام می باشد. خرما علاوه بر آن که میوه ای شیرین و لذیذ است بهترین ماده غذایی برای انسان است.

انواع خوص برگ درخت خرما

الگلب (قلب)

برگهایی میانی درخت خرما که تازه رویده اند و از ظرافت بیشتری برخوردارند که به آن «قلب» هم گفته می شود و زرد رنگ و شیری رنگ و یا سبز کم رنگ هستند.

در ساخت سبدهای کوچک و وسایل ظریف بیشتر استفاده می شود.

ویژگی این برگها ظاهر شفاف، رنگ روشن، کوچکی حجم و انعطاف پذیری بیشتر در امر حصیربافی است که باعث تنیدگی بیشتر محصول و پیوستگی بیشتر بین بافت ها می‌شود.

خوص الخضر

برگ های اطراف درخت خرماست که عمر بیشتری دارند و به عبارتی برگهای عادی درخت خرماست که سبز رنگ است.

بیشتر در ساخت سبدهای بزرگ حمل و نقل نگهداری آذوقه و ساخت زیر انداز و پوشش سقف استفاده می شود.

این برگها را پس از چیدن از درخت به مدت ۷ الی ۴ روز (زمستان ۷ روز و تابستان ۴ روز ) در آفتاب قرار می دهند تا خشک شود.

قبل از شروع به کار حصیربافی یا سفاف ۲ الی ۳ ساعت در آب قرار می دهند تا نرم شود و قابل تنیدن باشد.

همین حالا ماشین آلات صنعتی خوارکی از ما سفارش دهید

خوص الیابس

برگهای خشک و آفتاب خورده درخت خرماست که بعلت خشک بودن دیگر آنرا در معرض آفتاب قرار نمی دهند و فقط قبل از شروع کار آنرا در آب قرار می دهند تا انعطاف پذیر شود.

ضمناً از چوب درخت خرما که پس از جدا سازی برگها از آن خشک می شود و در امر ساخت سایر صنایع دستی یا به صورت ترکیبی با خوص استفاده می شود.

مانند ساخت دعن، بادبزن ، رحل ، گهواره و غیره. از لیف درخت خرما نیز در امر ساخت طناب های مخصوص استفاده می شود.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم دیدگاه در این زمان بسته شده است.

×

مکالمه را شروع کنید

سلام! شما میتوانید سوالات خود را از ما در واتساپ بپرسید.

×